Czy Twoja instalacja jest wykonana prawidłowo?

Skala ilości budowanych instalacji fotowoltaicznych oraz brak regulacji w normach określających standardy budowy powoduje mnogość popełnianych przez instalatorów błędów, których klienci nie są nawet świadomi. Okazuje się bowiem, że mimo tego, że instalacja na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, może być wykonana nieprawidłowo. Nawet najmniejszy błąd czy przeoczenie może spowodować, że Twoja instalacja pracuje nieprawidłowo i nie generuje zakładanych wartości a co za tym idzie jest nieefektywna. W skrajnych przypadkach nieprawidłowości mogą nawet doprowadzić do poważnego zagrożenia pożarowego.

Dlaczego jakość jest ważna?

Instalacja fotowoltaiczna oprócz tego, że okazale prezentuje się na dachu naszego domu, czy firmy składa się z wielu urządzeń, których jakość ma ogromny wpływ na wysokość uzysków produkowanej energii a także zapewnia bezpieczeństwo. Wykorzystane do instalacji “samoróbki” konstrukcyjne, lub materiały słabej jakości obniżają znacząco jej jakość narażając inwestora zarówno na straty jak i na zagrożenia, których nawet się nie spodziewa.

Bartosz – Ekspert ds. audytów w Ergosun:

“Zastosowanie wysokiej klasy komponentów, w tym modułów i inwerterów dostarczanych przez wiodących producentów nie gwarantuje, że instalacja będzie funkcjonowała prawidłowo ponieważ równie ważne jest prawidłowe wykonanie połączeń elektrycznych oraz właściwe dobranie wymaganych zabezpieczeń”.

Również nieodpowiednie narzędzia stosowane przez ekipę monterską mogą mieć wpływ na pracę naszej elektrowni. Przeprowadzony audyt bez problemu wychwyci tego typu błędy.

Jak zatem upewnić się czy instalacja jest zamontowana prawidłowo?

Aby mieć pewność, że nasza instalacja funkcjonuje odpowiednio należy przeprowadzić nawet najprostszy audyt polegający na weryfikacji dokumentacji naszej inwestycji. Już na tym etapie będzie wiadomo, czy projekt naszej instalacji jest wykonany w sposób fachowy czy na przysłowiowym “kolanie”. Jest to relatywnie niewielki koszt, a może nam wiele powiedzieć o jakości wykonanej przez firmę pracy. Niestety wiele firm z uwagi na oszczędności nie korzysta z profesjonalnych narzędzi do projektowania, skutkiem czego wybudowana instalacja może być zamontowana nieprawidłowo, generować słabe uzyski a nawet stwarzać zagrożenie.

W przeprowadzanych audytach spotykaliśmy się już z przypadkami, gdzie profesjonalny, dedykowany stelaż konstrukcyjny zastępowały docinane szlifierką kątowniki. Przy tego typu pracach jest to oczywiście niedopuszczalne, ponieważ w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, winą za to obarczony będzie wykonawca, który jako podmiot może już w wtedy nie istnieć.

Co zrobić, kiedy praca instalacji budzi nasze wątpliwości ?

Najprościej oczywiście jest skontaktować się z wykonawcą, który w ramach gwarancji powinien wykonać pomiary i ewentualnie usunąć usterki. Ale co jeśli wykonawca nie widzi żadnych uchybień, bo jego wiedza nie jest wystarczająca? Wówczas należy przeprowadzić audyt przez niezależną firmę, która w sposób obiektywny oceni jakość wykonanej instalacji wykona odpowiednie pomiary i wskaże ewentualne usterki.

Po każdym przeprowadzonym audycie powinniśmy otrzymać raport pokontrolny zawierający pomiary oraz uwagi. Z takim dokumentem możemy udać się do firmy, która wybudowała naszą instalację i poprosić o weryfikację oraz naprawę usterek.

Szczegóły na temat audytów przeprowadzanych przez ERGOSUN znajdziesz tutaj:

Przejdź