Zanim podejmiesz decyzję

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy na swoją elektrownię słoneczną zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami, które uchronią Cię od ewentualnych kłopotów.

Firmy prześcigają się w przedstawianych korzyściach, trikach marketingowych i chwytach aby zdobyć klienta. Ile firm tyle sposobów na sprzedaż. Jedni dodają odkurzacz w prezencie, inni proponują rekompensatę “Mojego Prądu” a inni znowu zachwalają wysokość kapitału zakładowego, który miałby być wyznacznikiem jakości.

Klient wertuje oferty, które różnią się ceną, zawartością, jakością komponentów nie umiejąc wybrać oferty dla siebie. Jak zatem nie dać się nabić w przysłowiową butelkę i zainwestować swoje środki w taką instalację, która w przyszłości przyniesie więcej korzyści niż problemów.

Niestety nie ma tutaj złotego środka. Duże firmy owszem chwalą się mnogością ekip montażowych, super sprzętem, najlepszej jakości komponentami. Jednak jak pokazuje życie, przy dużej skali nie trudno o zatarcie jakości wykonania. W swojej pracy, podczas przeprowadzanych audytów spotykaliśmy już instalacje wykonane przez firmy z czołówki polskich budowniczych fotowoltaiki i niestety jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Z kolei mniejsi lokalni operatorzy zapominali o pełnej dokumentacji, czym świadomie lub nie narażali swoich klientów na spore kłopoty.

Czym zatem kierować się podczas wyboru firmy?

Przede wszystkim rozsądkiem. Poniżej kilka ważnych zasad, którymi powinieneś kierować się podczas wyboru wykonawcy swojej inwestycji:

  • Nigdy nie podpisuj umowy na pierwszym spotkaniu! To inwestycja na lata wymagająca przemyślenia.

  • Sprawdź czy dobrana wielkość instalacji odpowiada Twojemu rocznemu zużyciu.

  • Upewnij się czy oferowane komponenty są dobrej jakości.

  • Zapytaj o okres gwarancji i ewentualne naprawy Twojej elektrowni słonecznej.

  • Sprawdź i przeczytaj dokładnie dokumenty zanim złożysz podpis na protokole odbioru.